fbpx

ПРО ПРИЧИНИ УСКЛАДНЕННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ІНІЦІАТИВ МОЛОДИХ ВЧЕНИХ

На сайті РМВ ІНЕМ www.perspektyva.in.ua було проведено опитування, щоб виявити активність молодих учених у реформуванні системи освіти та науки, а також їхню участь у розбудові громадянського суспільства. На думку респондентів, сьогодні молоді вчені часто є низькоактивними у громадській діяльності та в процесах реформування системи освіти і науки через те, що докладають замало зусиль, а тому немає реальних результатів (48%), або ж узагалі не вірять, що зможуть вплинути на поліпшення ситуації (29%), ще частина (13%) зовсім не долучаються до цих процесів через пасивність, і лише 10% усіх опитаних активно працюють над розвитком громадянського суспільства та різних сфер суспільного
життя (зокрема освітньої і наукової), без нормального функціонування яких таке суспільство не зможе сформуватися і розвиватися.

Результати опитування не зовсім втішні, але їх реально можна змінити! Насамперед треба з’ясувати причини пасивності молодих учених у реалізації ініціатив, які могли б принести значну загальну користь науковцям вишу, регіону чи країни. Серед причин, що найчастіше ускладнювали або зупиняли реалізацію цих ініціатив (у статусі молодого вченого), дуже часто були названі такі:

  • Відсутність особистої достатньої наполегливості та цілеспрямованості, а також неоптималь-ність виконання завдань, необхідних для ефективної реалізації громадської молодіжної ініціативи.
  • Відсутність потужної команди однодумців серед молодих учених, які б поділяли прагнення працювати над поліпшенням різних аспектів професійної діяльності молодих науковців, а також хотіли б зробити вагомий внесок у розбудову громадянського суспільства.
  • Формальні перешкоди або спеціально створені певними особами, зокрема й окремими молодими вченими, які, перебуваючи на керівних (або інших впливових) посадах, насправді мали б навпаки – реально сприяти реалізації молодіжної ініціативи.
  • Бажання зазначених вище осіб привласнити собі або взяти під свій контроль певну ініціативу тоді, коли вона вже ефективно реалізується тривалий час, найважчі етапи пройдено і вона почала приносити вагомі результати.
  • Пасивність багатьох молодих учених, які мали б реально підтримувати чи активно долучатись до реалізації різних молодіжних ініціатив.
  • Велика особиста завантаженість у навчальному процесі, науковій діяльності та інших сферах, внаслідок чого не вистачає часу та сил на реалізацію важливих ініціатив.
  • Інші причини.

Дуже важливо кожному молодому вченому, а особливо керівникам молодіжних наукових організацій, робити все можливе, щоб усувати зазначені причини, і тоді з’явиться віра у власні сили, а пасивність поступиться ефективній діяльності. Недопустимо, коли формальний очільник таких організацій або наближені до нього особи через власний егоїзм ставлять «палиці в колеса» тим, хто хоче і може якісно реалізувати певні корисні і важливі ініціативи. Їх потрібно не зупиняти, а підтримувати, не говорити одне, думати друге, а робити третє. Це той мінімум, який може зробити кожен з нас. І хай Господь Бог допоможе нам на шляху позитивних змін нас самих і в країні загалом.

З повагою, головний редактор Чубай Володимир Миколайович

X
X