Мельник Ольга Григорівна – д-р. екон. наук, професор, завідувач кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності Національного університету «Львівська політехніка»
Ольго Григорівно, розкажіть, будь-ласка, що допомогло Вам за такий короткий час досягти значних наукових здобутків? З якими перешкодами та труднощами Ви зіткнулися на цьому шляху?
Як свідчить досвід, основними чинниками досягнення високих результатів у будь-якій сфері діяльності, зокрема і в науковій, є: визначення пріоритетів, постійна робота над собою, високий рівень самодисципліни, працелюбність (аж до трудоголізму), відданість своїй справі. У японській філософії є таке твердження: «якщо ти прагнеш бути найкращим, то ти повинен вчитись у найкращих», тому у цьому контексті я хочу висловити велику подяку ректору Львівської політехніки Юрію Бобалу, першому проректору Володимиру Павлишу та своєму керівнику, консультанту – директору ІНЕМ Олегу Кузьміну, які шляхом особистого прикладу, надання ненав’язливих, влучних та необхідних порад і настанов, вплинули на формування мого уявлення про справжнього науковця, педагога та керівника. Щодо перешкод, то я керуюсь таким принципом: той, хто хоче щось зробити та чогось досягнути – шукає шляхи і засоби, а хто не хоче – завжди знаходить причини, труднощі та перешкоди.
Які основні цілі Ви поставили перед собою після захисту докторської дисертації?
Після захисту дисертації у мене не було часу на роздуми щодо нових цілей, адже мені довірили очолити нову кафедру зовнішньоекономічної та митної діяльності в Інституті економіки і менеджменту. Тому на цьому етапі ключовою ціллю є забезпечення якісної та ефективної роботи цієї кафедри, нарощення її конкурентоспроможності на ринку, створення позитивного іміджу та бренду.
Як відомо, у Вас надзвичайно велика кількість наукових здобутків і нагород. Якими із них Ви найбільше пишаєтесь?
Ніколи для мене не було самоціллю здобуття певних нагород, але мені приємно, що мої наукові здобутки та результати діяльності не залишились непоміченими та отримали певний рівень визнання. Це свідчить про те, що я на правильному шляху і працюю над актуальними науковими проблемами, зокрема у сфері удосконалення систем бюджетування, полікритеріальної діагностики діяльності підприємств, зовнішньоекономічної та митної діяльності, технологій менеджменту. Найбільш значущим для мене є те, що у 2008 р. я стала Лауреатом Премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок; а у 2012 р. – Лауреатом Премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України в номінації «За наукові досягнення». Також мені особливо приємно, що у 2010 р. мене визнано одним із найкращих молодих науковців Національного університету «Львівська політехніка».
Варто відзначити, що Ви не тільки талановитий молодий науковець, а й рішучий та цілеспрямований керівник. Як Вам вдається настільки ефективно організовувати роботу своєї кафедри?
На кафедрі зовнішньоекономічної та митної діяльності вдалось об’єднати у єдину команду молодих, висококваліфікованих та амбітних викладачів, справжніх патріотів Політехніки, які прагнуть якісно та фахово виконувати свою роботу, постійно підвищують власну кваліфікацію на тренінгах, спеціалізованих курсах, стажуваннях, беруть участь у різноманітних профільних наукових дослідженнях, активно виступають на міжнародних науково-технічних конференціях, викладають фахові дисципліни іноземними мовам, використовують сучасні технології навчання, активно співпрацюють зі студентством. Я намагалась створити у колективі такий клімат, за якого кожен відчуває підтримку від своїх колег, працює з максимальною віддачею, націлений на високу результативність. Для кожного члена кафедри і для мене зокрема велика честь працювати у Національному університеті «Львівська політехніка» – одному з найкращих вищих навчальних закладів України, тому щодня своїми справами ми засвідчуємо високий рівень науково-дослідницької, педагогічної, організаційно-методичної роботи в університеті.
Які риси характеру Ви найбільше цінуєте у своїх колегах?
Насамперед я ціную порядність, високий рівень професійності, прагнення до постійного саморозвитку та самоудосконалення, активність та ініціативність.
Як Ви оцінюєте роботу Ради молодих учених ІНЕМ? Яку роль вона відіграла у Вашій науковій діяльності?
В межах виконання своїх професійних функцій я відвідала чимало відомих українських навчальних закладів і хочу зазначити, що такої колосальної підтримки молодих науковців з боку керівництва університету, як у «Львівській політехніці», практично немає у жодному ВНЗ. Звичайно усе це сприяє активній діяльності та розвитку Ради молодих учених ІНЕМ, адже і під керівництвом попереднього очільника – Оксани Юринець (яка сьогодні є Головою Ради молодих учених Політехніки), а також нинішнього голови Ради молодих вчених ІНЕМ – Володимира Чубая, здійснюється колосальна робота у сфері інформування молодих науковців про конференції, гранти, стипендії, міжнародні наукові проекти; проводяться щорічні конференції для молодих учених; популяризуються наукові результати та здобутки наших аспірантів, викладачів, докторантів; налагоджуються стосунки з вітчизняними та іноземними навчальними і науковими установами тощо. Загалом в ІНЕМ за безпосереднього сприяння директора ІНЕМ професора О.Є. Кузьміна створено сприятливі умови для самореалізації молодих науковців, розвитку їхньої креативності, досягнення науково-педагогічних цілей.
І на завершення, враховуючи власний досвід, що б Ви порадили нашим молодим вченим для досягнення мети?
Молодим науковцям я б хотіла порадити, щоб вони вірили у свої сили, ставили чіткі цілі, докладали максимуму зусиль для їх досягнення, не розмінювались, були чесними (насамперед перед собою), відповідальними та наполегливими. Я завжди говорю своїм студентам та аспірантам, що людину у житті стримують страх і лінь, тому нічого і нікого не бійтесь (тільки Бога) та не лінуйтесь, а працюйте!
Розмову вела Мельник Наталя