fbpx

Видатні українці (цикл статей)

ОЛЕКСАНДР ДОВЖЕНКО – видатний український кінорежисер, сценарист, письменник

Довженку аплодували в Парижі, Берліні, Лондоні, Празі, де з аншлагом відбувався перегляд кінофільмів «Звенигора», «Арсенал» і «Земля». Шпальти тогочасної закордонної преси рясніли захопленими відгуками про українського митця. Одна паризька кінофірма пропонувала знаменитому кінорежисеру працю. 1958 р. у Брюсселі кінофільм «Земля» було визнано одним з 12 найкращих кінофільмів усіх часів і народів. «В умовах власної держави Довженко виріс би на світового генія», але в умовах радянської дійсності «Довженко — це той, що замовкнув на півслові».

Є. Маланюк

Незламні брати – МИТРОПОЛИТ АНДРЕЙ та БЛАЖЕННИЙ МУЧЕНИК КЛИМЕНТІЙ ШЕПТИЦЬКІ

Шептицький Андрей — видатний український церковний, культурний та громадський діяч, митрополит Української греко-католицької церкви, граф. Усі свої зусилля і багатолітню працю, графські маєтки (кілька мільйонів доларів на сьогочасні обчислення) митрополит Андрей Шептицький використовував для того, щоб допомогти українському народові пережити лихоліття і піднятися на вищий духовний, соціальний, державний рівень. На його думку зважали як тодішні лідери іноземних держав, так і провідники українського руху. Ніхто з єпископів у цілій Європі не виступав так відкрито й беззастережно проти нацизму та фашизму. Двічі був заарештований за свої переконання та євангельську ревність: царською владою Росії (1914—1917 рр.) та владою Польщі (1923 р.), однак ці випробування не зламали його стійкої вдачі і непохитної волі бути вірним пастирем українського народу.

МИХАЙЛО КРАВЧУК – математик від Бога, педагог від серця

Михайло Кравчук — найвизначніший український математик ХХ ст., дійсний член Всеукраїнської академії наук, науковець світової слави, праці якого — фундаментальний внесок у різні галузі математичної науки. Уже давно існують на сторінках математичних досліджень і многочлени Кравчука, і моменти Кравчука, і осцилятори Кравчука, а 2001 р. виявилося, що Михайло Кравчук стояв і біля витоків винаходу електронного комп’ютера. Наукові праці вченого широко використовували американські автори першого у світі комп’ютера. Методи М. Кравчука використані в США, Японії та інших країнах під час моделювання кібернетичної техніки. Професор М. Кравчук був учителем Архипа Люльки — конструктора реактивних авіадвигунів та Сергія Корольова — конструктора радянських космічних кораблів.
«Моя любов — Україна і математика» — таким було життєве кредо Михайла Кравчука.

Славетний рід СИМИРЕНКІВ

Рід Симиренків має чималі заслуги перед Україною, адже серед представників кожного покоління цієї видатної династії були талановиті промисловці, конструктори, вчені, меценати української культури. Сьогодні не всі знають про значний внесок цього роду у розвиток України, бо ж радянська влада робила все, щоб ми не дізналися про досягнення наших славетних предків, серед яких — успішні підприємці та вчені, які водночас були і щедрими благодійниками української культури — любили Україну не тільки до глибини душі, а й до глибини своєї кишені, як казав Є. Чикаленко. Хоча плата за це була дуже високою, а декому коштувала життя.

ВІЛЬГЕЛЬМ ГАБСБУРҐ – полковник українських січових стрільців

Василь Вишиваний — саме під таким іменем увійшов в історію України нащадок королівської династії Габсбурґів. Очолюючи 13-й полк уланів, який формувався переважно з українців, він отримав подарунок від одного зі своїх підлеглих — розкішну вишивану сорочку, барвистий комір якої часто можна було розгледіти під одностроєм австрійського старшини. Так його і стали називати — Василь Вишиваний. Талановитий військовий діяч, улюбленець українських вояків, який досконало опанував українську мову, відкрито обстоював українські інтереси — таким його знали сучасники — австрійського ерцгерцога в українській вишиванці. Коли і як Україна запала в серце архікнязя Вільгельма Габсбурґа? Можливо, тоді, коли у 17 років романтичний юнак перевдягнувся і, нікому нічого не кажучи, вирушив у Карпатські гори, де прожив кілька тижнів серед гуцулів. Хоч би коли і як це сталося, але любов до України визначила подальшу долю цісарського нащадка, і обраним шляхом Василь Вишиваний пройшов до кінця, присвятивши себе боротьбі за українську національну справу.

ЮРІЙ ЛИПА: «Будь приготовленим до власної історії!»

В Одесі 5 травня 1900 р. народився видатний український мислитель та ідеолог-державник, вчений-медик, письменник, публіцист — Юрій Липа. Він — автор «всеукраїнської трилогії»: «Призначення України» (1938), «Чорноморська доктрина» (1940), «Розподіл Росії» (1941), в якій виступив як теоретик сучасної української геополітики. Ще в середині ХХ ст., аналізуючи геополітичну роль України, Ю. Липа пов’язував її майбутнє з величезними змінами на європейській мапі, серед яких — втрата Росією України, Кавказу й відродження Казанської держави. Про політику щодо підкорених Росією народів Липа писав, що керівництво Росії не розв’язувало суспільних і національних проблем, а вміло лише воювати й нівелювати. «Війна і тільки війна була божищем імперської керми. Війна вже тому була легкою, що головна маса населення на неї погоджувалась… Головне ж полягало на тому, що з початку існування імперії не було сильніших груп населення, котрі б противилися війні». Немовби сьогодні сказано, бо ж і нині таких соціальних груп у Росії, на жаль, нема.

ОЛЕГ ОЛЬЖИЧ – науковець, громадський діяч, поет

Олег Ольжич (справжнє прізвище Кандиба) у 23 роки у Празі в Карловому університеті захистив дисертацію на тему «Неолітична мальована кераміка Галичини» і здобув звання доктора філософії. У 31 рік читав лекції у Гарвардському університеті. Він — талановитий молодий вчений-археолог, самобутній та оригінальний поет, активний публіцист, але насамперед — вірний син своєї Батьківщини, для якого, хоч би де він жив і чим займався, понад усе була вірність заповіді Декалогу: «Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї»…

ЮРІЙ КОНДРАТЮК – видатний фізик, астроном, винахідник

Ім’я Юрія Кондратюка золотом написане в США у залі слави Космічного музею. Ним названо у світовій науці трасу, по якій перша людина висіла на Місяці, і кратер на зворотному його боці. Але ім’я першовідкривача було інше… Справжній Юрій Кондратюк до космічних теорій не мав жодного стосунку. Тож усе, що відомо у світовій науці під іменем Юрія Кондратюка, насправді належало полтавському гімназисту Сашкові Шаргею.

ПИЛИП ОРЛИК – автор першої української конституції

В історію Пилип Орлик увійшов як автор першої, хоч і нереалізованої на практиці, української конституції, яка була написана на 66 років раніше за американську «Декларацію незалежності» і майже на 80 років — за французьку «Декларацію прав людини і громадянина», сповна відбивши новітні для того часу зрушення суспільної думки (пов’язані з ідеєю поділу влади, гарантій прав особистості тощо).

МИКОЛА ЛЕОНТОВИЧ – творець найпопулярнішої у світі різдвяної мелодії

У різдвяний час у країнах Західної Європи та Америці повсюди лунає Carol of the Bells – мелодія, яка вже давно стала символом Різдва у світі. Мало хто знає, що це українська народна музика в обробці талановитого подільського композитора та вчителя Миколи Леонтовича. Над нею видатний композитор працював майже усе життя. Перша її редакція була написана до 1901–1902 рр., друга редакція — в 1906–1908 рр., третя — 1914 р., четверта — 1916 р., і нарешті, п’ята — 1919 р. Вперше твір виконав хор Київського університету 25 грудня 1916 р., що принесло Леонтовичу визнання української мистецької громадськості. 1921 р. «Щедрик» був виконаний Українською республіканською капелою під керівництвом О. Кошиця (створеною на доручення Симона Петлюри і відрядженою за кордон для пропаганди національного музичного мистецтва) на концерті в Карнегі Холі у Нью-Йорку. Пісня так припала до душі американцям, що 1936 р. американець українського походження Петро (Пітер) Вільговський, який працював для радіо NBC, створив англійську версію слів до «Щедрика». Пісня нагадувала Вільговському передзвін, і він зафіксував цей образ у своїх віршах. Пізніше пісня закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою «колядка дзвонів».

АГАТАНГЕЛ КРИМСЬКИЙ – учений-поліглот, сходознавець, письменник, історик української мови та літератури

Агатангел Кримський належав до найвидатніших учених початку ХХ ст., був одним із фундаторів першої української Академії наук. Мав феноменальну пам’ять і унікальні здібності до вивчення мов. На запитання, якими мовами володіє, жартував, що легше перелічити ті, якими він не володіє (а знав понад 50 мов). Науковець стояв біля витоків створення української сходознавчої школи, майже знищеної в роки сталінських репресій. Досліджуючи походження української мови, Кримський полемізував з російськими вченими, аргументуючи, що українська мова як самостійна одиниця яскраво означилася вже в XI столітті. Напружену працю вченого, педагога й адміністратора він поєднував із літературно-художньою творчістю, ввійшовши в історію української літератури як оригінальний поет і самобутній прозаїк. Багато праць ученого перекладено європейськими мовами. Його запрошували у редакцію Енциклопедичного словника Брокгауза й Єфрона вести рубрики арабістики, іраністики і тюркології.

ЛЕСЬ КУРБАС – творець і новатор українського театру

«Титан, творець, пророк-інтуїт, революціонер-велетень» — так характеризував Леся Курбаса його сучасник, український поет Михайль Семенко. Людина-театр, яка отримала за життя дві кулі. З першою прожив життя, друга — його обірвала. Без сумніву, Курбас належав до тих, хто був народжений для сцени. Вже у 31 рік його називали генієм і новатором у театральній режисурі. Усі, хто знав Курбаса-актора, відзначали його інтелігентність, високий інтелект, ерудованість, артистичну зовнішність, емоційність. Стрункий, вродливий, екстравагантно вдягнений, з пластичною ходою, гучним баритоном, імпульсивними рухами — він створював екзотичні образи, неповторні індивідуальності. «Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне — тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба розбудити фантазію, виростити їй крила і навчитись літати» — таке творче кредо Курбаса-митця.

X
X