fbpx

Брати Капранови. Розмовляй рідною українською мовою!

Сьогодні в Україні багато українців продовжують розмовляти російською мовою, знаючи українську. Як це можна пояснити, тим паче в умовах війни з Росією?

Брати Капранови (українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі): «Російська мова – це елемент так званого «русскаво мира», елемент інформаційної війни, який впроваджується з часів, мабуть, Катерини або ще раніше, як основний елемент окупації. Теза про те, що української мови нема і не може бути належить зовсім не Путіну. Історія заборон українського слова (прямих і опосередкованих) давня і тривала. Ми сьогодні, на превеликий жаль, маємо справу з наслідками цієї декількасотрічної політики примусової русифікації. Тому багато людей зростало в російськомовному середовищі, і для того щоб перейти на українську, вони повинні докласти певних зусиль. А цим зусиллям не сприяє державна політика, адже вона у нас постімперська і чхать хотіла на українську мову, тому що більшість чиновників і людей, які сьогодні уособлюють державну владу, самі виховані в тому самому «русском слове», «русском мире», в тій самій системі координат.

Крім того, звичайно, ще багато в нас пустослів’я про європейські цінності, які буцімто ми порушуємо, якщо розвиваємо українську мову. Багато спекуляції, багато прямої інформаційної агресії, адже Росія фактично окупувала наш інформаційний простір, і це не секрет. Тому в цих умовах мова, книжка, слово в усіх його виявах стає відкритим фронтом боротьби. І кожен багнет, не тільки творча людина, а навіть кожна людина, яка просто не переходить на російську, це вже борець за українську мову. І якщо ми будемо це усвідомлювати і відповідно діяти, то в нас є шанс цю війну врешті-решт виграти, адже є позитивні приклади країн, які повернулися до рідної мови. Це і Чехія, яка майже вся розмовляла німецькою, і той самий Ізраїль, який вже давно не говорив на івриті й фактично його відродив з нуля. Тобто в нас є хороші приклади, але ми їх повинні наслідувати, а для цього потрібна радикальна позиція всіх активних людей, тому що тільки принциповість зможе примусити пасивних людей, людей з «ватним» способом мислення, наслідувати ці позитивні приклади».

X
X