Василь Петруняк -канд. геолог. наук, молодший науковий співробітник ННІ «Інститут геології»
Євгеній Богодайко, Інна Черняк, Ігор Цвєтов, Геннадій Бойко, Максим Крипак… Сьогодні ці імена, мабуть, невідомі читачеві, а буквально кілька місяців тому вони були у всіх на устах. Хто ці люди? Невже політики, військові, письменники чи, можливо, актори?
Насправді це наші чемпіони, які прославляють Україну на світовому рівні! Непохитні паралімпійці! Це ті, хто виборов золото на Паралімпійських іграх 2016 у Ріо-де-Жанейро (Бразилія), що відбувалися з 7 по 18 вересня 2016 року. Команда здобула рекордні 41 золоту, 37 срібних та 39 бронзових медалей і вперше піднялася на третє місце в медальному заліку. Це ті, хто окрім олімпіади, щодня борються за свої права в Україні. Ті, кого не влаштовують умови проживання (зверніть увагу на те, як зараз живуть люди з обмеженими можливостями, а попри це вони тренуються і здобувають золото!).
Невипадково я почав статтю саме зі згадки про людей з обмеженими можливостями, бо, на мою думку, їхнє становище зараз можна порівняти зі становищем наших науковців і розвитком науки загалом. Тут схоже все — від умов до здобутків. Про наших науковців, так само як і про спортсменів, ми іноді чуємо або читаємо в ЗМІ, але наше уявлення про їхню діяльність і досягнення дуже фрагментарне. Про них забувають на наступний день після наукового відкриття або здобуття золота. Хоча це величезне досягнення як для України, так і для цілого світу.
Україна — це держава зі значним науковим потенціалом, наша молодь готова до самовідданої праці, навіть за ідею, не те що за грошову винагороду. Проте, як свідчить практика, лише одиниці проходять цим шляхом до кінця. Багато хто просто не витримує і йде чи то в бізнес, чи продовжує працювати в науковій сфері, але вже в закордонних лабораторіях. І це закономірно. Більшість наших лабораторій — аж ніяк не в найкращому стані, обладнання в них залишилося з радянських часів (а мало бути списане ще на початку дев’яностих) або зроблене власноруч, і виміри на таких приладах викликають сумніви у закордонних колег, які дивуються, як узагалі це обладнання функціонує. Дехто, напевно, скаже, що його лабораторія найсучасніша, нещодавно вдалося придбати мікроскоп з оптикою Carl Zeiss, аналогів якому немає в Україні, але це лише поодинокі випадки й найімовірніше в кращих наукових закладах країни, про регіони навіть не йдеться. Навіть ті, хто ніколи не стажувався за кордоном, але бачив, наприклад, комедійний серіал «The Big Bang Theory», де жартома показані лабораторії, розуміють, що ці лабораторії кращі за наші.
Попри все, наші науковці за 25 років незалежності України не занепали духом і довели, що вітчизняна наука не стоїть на місці, а розвивається, а іноді навіть випереджає світовий розвиток.
Тож розпочнемо наш екскурс у світ наукових досягнень українців за чверть століття.
…