Академічна мобільність – можливість навчання/стажування в іншому університеті – вже давно стала обов’язковим елементом стандартів вищої освіти більшості розвинених країн світу. Завдяки їй студенти, аспіранти та молоді вчені мають можливість збагатити свій особистий досвід, набуваючи знання в іншій країні, ознайомитися з останніми досягненнями науки, новими моделями поширення знань, встановити професійні контакти для майбутньої кар’єри, вдосконалити знання іноземних мов. Чисельність студентів, що прибули до певного ВНЗ з інших університетів, є чи не найважливішим показником його успішності у світовій системі надання освітніх послуг.
Однією з найкращих програм академічної мобільності зарубіжних країн є «Еразмус+» – освітня програма ЄС, спрямована на активізацію міжнародної співпраці та підвищення мобільності студентів, викладачів, науковців європейських університетів та ВНЗ інших країн усіх континентів. Програма розрахована на період 2014–2020 років з загальним бюджетом 14,7 млрд євро. Ця програма об’єднала низку програм-попередниць, таких як «Erasmus» (для країн ЄС), «Erasmus Mundus» (для інших країн-партнерів) та деякі програми, що безпосередньо не пов’язані з академічною мобільністю – TEMPUS, Jean Monnet та інші.
З погляду організації академічної мобільності «Еразмус+» має два основні напрямки:
- ступенева мобільність. Програми спільних магістерських/докторських програм;
- кредитна мобільність на основі дво/багатосторонніх угод між ВНЗ України та країн-членів програми «Еразмус+».
Розглянемо детальніше останню позицію.
Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова бере участь у програмі «Erasmus» з 2010 року. В межах програми «Erasmus Mundus» студенти та викладачі ОНУ в 2011–2015 роках одержали 74 гранти загальною тривалістю 42,5 року на стажування в університетах Бельгії, Великобританії, Греції, Іспанії, Італії, Литви, Польщі, Португалії, Німеччини, Фінляндії, Франції та Швеції. За цей час 15 студентів і викладачів з ЄС пройшли стажування в ОНУ …