fbpx

Юрій Бубес: «Потрібно будувати інноваційну економіку, економіку знань»

Юрій Бубес – президент ПрАТ «Концерн-Електрон», заслужений економіст України, академік Академїї технологічних наук України, член Наглядової ради Національного університету «Львівська політехніка».

Серед учених-фізиків досі поширений жарт одного з академіків про те, що наука — це найкращий спосіб задовольнити власну цікавість за державний рахунок. Але, на мою думку, для працівників багатьох наукових установ в Україні цей жарт, на жаль, має нині гіркуватий присмак — потреби науки держава фінансує недостатньо, не кажучи вже про фундаментальні та прикладні галузеві дослідження.

У нашому концерні є підприємство, яке 2017 року відзначило своє 45-річчя. Це колишній Львівський НДІ матеріалів, а нині — Науково-виробниче підприємство «Карат», яке ввійшло до складу концерну 1990 року, напередодні здобуття Україною незалежності, і разом з нами пройшло довгий, часами навіть драматичний шлях, долаючи всі негаразди й численні кризи.

Ставши одним із перших акціонерних товариств у державі, «Концерн-Електрон» усі ці роки намагався втілювати в життя стратегію технічного і технологічного оновлення потужностей, інвестував у створення власних інноваційних виробництв і не в останню чергу — в прикладну науку. Сьогодні наші акціонери пишаються НВП «Карат»: вдалося зберегти не лише підприємство, але і його найцінніший капітал — наукові кадри.

У сучасній економіці основоположними є наукоємні виробництва, серед яких провідне місце посідає електронна промисловість, насамперед мікроелектроніка. За розрахунками фахівців ЄС кожний вкладений в мікроелектроніку долар приносить 20 доларів прибутку і створює втричі більше робочих місць, ніж інші галузі промисловості. Саме над цим працює «Карат» — дослідження та розроблення технологій одержання новітніх матеріалів для потреб мікро- та радіоелектроніки і їх впровадження у промислове виробництво. До речі, підприємство досягло у цій царині чималих успіхів.

Визнанням досягнень НВП «Карат» стала його участь у виконанні грандіозного міжнародного проекту Європейського Центру ядерних досліджень (CERN — Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire). Сьогодні весь світ уважно стежить за Великим адронним колайдером — найбільшим у світі прискорювачем елементарних частинок. У його роботі надважливу роль відіграють монокристали, з яких виготовлені детектори, оптимізовані на виявлення частинок дуже високих енергій та призначені реєструвати акт їх народження. Сумарно для детекторів колайдера було потрібно понад 100 тонн кристалів вольфрамату свинцю, однак жодна держава світу не спроможна самотужки виготовити таку кількість унікального матеріалу. Тому на CERN працював весь нечисленний елітний клуб країн — усього 17 держав, які володіють мікроелектронними ростовими технологіями, тобто технологіями вирощування надчистих матеріалів. Можливо, хтось не знає, але наша держава теж є членом цього клубу і вісім тонн кристалів для детекторів колайдера було виготовлено у Львові на НВП «Карат».

X
X